Αποστολέας Θέμα: Από την ιστορία της Τριγλείας της Βιθυνίας  (Αναγνώστηκε 844 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Φόρουμ

• Moderator
  • Συγχαρητήρια
  • -Δώσατε: 0
  • -Λάβατε: 11
  • Τόπος: nea triglia
  • Επιβράβευση του μέλους απο : 12
  • Φύλο: Γυναίκα
Από την ιστορία της Τριγλείας της Βιθυνίας
« στις: 01 Απρίλιος 2015, 04:26:58 μμ »
  • Publish
  • Αρχαίο  Βρύλειον.
    Κατά την έρευνά μου σχετικά με την τοπική ιστορία,  μια από τις σημαντικό τερες πηγές που χρησιμοπο ίησα ήταν το βιβλίο του αείμνηστο υ Τριγλιανο ύ φιλολόγου κ.Τρύφωνο ς Ε. Ευαγγελίδ ου,  ,,ΒΡΥΛΕΙΟΝ-ΤΡΙΓΛΕΙΑ’’.  Στο έργο του αυτό που αναφέρετα ι στην ιστορία της Τριγλείας  της Βιθυνίας,   ο σπουδαίος αυτός φιλόλογος  κάνει λόγο για το Βρύλλειον, αρχαία Ελληνική πόλη που δημιουργή θηκε το 500 π.χ . και το 487 π.χ. έγινε φόρου υποτελής στους Αθηναίους για να προστατευ θεί από την Περσική απειλή. Η πόλη αυτή αργότερα περιήλθε στους Μακεδόνες, μετά στους Ρωμαίους  διατηρώντ ας το αρχαίον όνομα μέχρι  τον Η΄και θ΄αι .Τέλος περιέπεσε στους Τούρκους και μετέβαλε το όνομα του σε Τρίγλεια. Το Βρύλλειον είναι δηλαδή η μετέπειτα Τρίγλεια.
    Επίσης αναφέρει ότι το όνομα του Βρυλλείου και άλλων Ελληνικών πόλεων φόρου υποτελών στους Αθηναίους, αναγράφετ αι σε μαρμάρινε ς πλάκες, που ανακαλύφθ ηκαν στα Προπύλαια .
    Σε επίσκεψή μου τον Ιανουάριο στην Αθήνα θέλησα να δω τις πλάκες αυτές. Με υπόδειξη αρχαιολόγ ου του Μουσείου Ακρόπολης απευθύνθη κα στο Επιγραφικ ό Μουσείο Αθηνών .Οι εργαζόμεν οι εκεί μου έδειξαν τεμάχια που διασώθηκα ν από την μαρμάρινη πλάκα όπου ανάγράφον ταν το ψήφισμα της Αθηναικής βουλής που καθόριζε το φόρο και τα ονόματα των πόλεων που κατέβαλλα ν φόρο στους Αθηναίους . Μεταξύ αυτών ήταν το Βρύλλειον και το γειτονικό Δασκύλειο ν. Μου έδωσαν επίσης φωτοαντίγ ραφο  του ψηφίσματο ς της Αθηναικής Βουλής, απόσπασμα του οποίου παραθέτω παρακάτω με φωτογραφί ες των μαρμάρινω ν τεμαχίων.
    Τους ευχαριστώ θερμά.
    Δέσποινα Παρασκευά-Κράνη
    Στην εικονοθήκ η (Gallery) έχετε την δυνατότητ α,
     να δείτε περισσότερες φωτογραφί ες,
     από την δράση του παραρτήμα τος μας.